Instalacja do wyznaczania fotoaktywności kompozytów hybrydowych (fotoutlenianie BTX/BTEX)

Zautomatyzowana instalacja do wyznaczania fotoaktywności kompozytów hybrydowych o właściwościach samooczyszczających w oparciu o fotoutlenianie BTX/BTEX.
dr hab. inż. Ewelina Kusiak-Nejman, prof. ZUT (+ 48 91 449 4244, ekusiak@zut.edu.pl)

Instalacja została zaprojektowana i wykonana przez członków zespołu badawczego realizującego projekt PhotoFiber. W skład instalacji wchodzi komora termostatyczna, we wnętrzu której znajduje się kwarcowy reaktor otoczony lampami emitującymi promieniowanie UV, płuczka Dreschela do wprowadzania wilgoci do badanego układu, która z kolei mierzona jest za pomocą higrometru, umieszczonego w centralnej części reaktora (tuż przed próbką). Prędkość przepływu doprowadzanych gazów kontrolowana jest przez masowe regulatory przepływu oraz panel sterowania, ułatwiający kontrolowanie warunków panujących we wnętrzu reaktora. Pomiar stężenia mieszaniny benzenu, toluenu i o-ksylenu (lub mieszaniny benzenu, toluenu, etylobenzeny i izomerów ksylenu), oraz oznaczanie innych produktów pośrednich rozkładu zanieczyszczeń modelowych, powstających w reakcji fotokatalitycznej, mierzony jest za pomocą chromatografu gazowego GC-2010 PLUS (Schimadzu Co., Japonia). Chromatograf gazowy został doposażony w automatyczną pętlę dozującą oraz system sterujący pracą lamp w reaktorze, dzięki czemu proces wyznaczania aktywności fotokatalitycznej badanych materiałów może być prowadzony w sposób cykliczny. Dzięki zdalnemu dostępowi do oprogramowania, możliwa jest kontrola procesu w warunkach poza laboratoryjnych. Instalacja została dodatkowo wyposażona w dwa czujniki do pomiaru zawartości CO2 (o różnym zakresie stężeń) w celu określania stopnia mineralizacji zanieczyszczeń organicznych.

Instalacja została zaprojektowana w ten sposób, aby bez większych przeszkód można ją było dostosowywać do badań z wykorzystaniem innego rodzaju promieniowania lub gazowego źródła zanieczyszczeń.